69258
  ۱۳۹۲/۶/۱۰
همزمان با روز قزوین: از استاد حسن لطفی در حوزه هنری قزوین تجلیل شد.
مراسم پخش فیلم مستند "خانه روشنان" ساخته: حسن لطفی و تجلیل از کارگردان این اثر با حضور چهره های فرهنگی و هنری استان قزوین 9 شهریور ماه در سالن سینما بهمن حوزه هنری قزوین برگزار شد.
   

مراسم پخش فیلم مستند "خانه روشنان" ساخته: حسن لطفی و تجلیل از کارگردان این اثر با حضور چهره های فرهنگی و هنری استان قزوین 9 شهریور ماه در سالن سینما بهمن حوزه هنری قزوین برگزار شد.

گزارش روابط عمومی حاکی است: در این جلسه حسن لطفی، قزوین را از کانون های مهم علمی و فرهنگی کشور برشمرد که توانسته در طول تاریخ انسان های بزرگی را در دامن خود بپروراند. وی گفت: این شهر با وجود مردمان صمیمی و فرهنگ غنی در طول تاریخ با گشاده رویی پذیرای کسانی بوده که پای در این دیار نهاده اند و دکتر اسماعیل خرسند به عنوان یکی از هزاران انسانی است که وارد این شهر شدند و به راحتی در این فرهنگ پذیرا شدند.

وی افزود: در قزوین انسان های بزرگی چون: محمد دبیرسیاقی، بهاء الدین خرمشاهی و ... زندگی می کنند که در سطح فرا ملی شناخته شده اند، باید قدر و ارزش این بزرگان را بدانیم و ارج نهیم، اینان سرمایه های ملی ایران هستند و همواره در خاطره ها ماندگار خواهند بود. "دکتر خرسند" هنوز در خاطره زنان و مردان شهرمان زنده است و این وظیفه متولیان امور است که با برگزاری یادمان و ساخت فیلم های مستند، یاد و خاطره بزرگانی چون: مرحوم اسماعیل میرفخرایی نمایشگر- ،زنده یاد ابرهیم فرخ منش نمایشگر-، محمد باقر آصف زاده نقاش- را زنده نگه دارند.

در ادامه «محمد علی ساربان ها» -بازیگر تئاتر و سینما- تکریم هنرمندان را گامی بلند در جهت شناساندن فرهنگ ایران به نسل جوان دانسته و افزود: اگر امروز فرزندانمان به درستی تحت تربیت و آموزش قرار گیرند، کشورمان آینده ای روشن تر از امروز خواهد داشت .این بازیگر تئاتر و سینما در خصوص ساخته های حسن لطفی گفت: فیلم های مستند و ماندگاری از این هنرمند خلق شده مانند: "پسرک چشم آبی"، "بودن یا نبودن" و"خانه روشنان" که در کنار هم سه گانه ای معنا دار از زاویه نگاه  این هنرمند ارائه می دهد و ارزش رویکرد وی را نشان می دهد. وی معرفی زنده  یاد دکتر خرسند را کاری نیکو و ارزشمند قلمداد کرد.

"محمد کرم اللهی"-رئیس حوزه هنری قزوین- قزوین را ستاره فروزان بر سینه ایران زمین برشمرده گفت: قزوین محل طلوع ستارگانی چون: علامه دهخدا، عبید زاکانی، علامه رفیعی قزوینی، ابوترابی و صدها شهید ، عالمان و فرهیختگان بی شماری است که هر یک جهانی از علم و معرفت به شمار می روند.

"کرم اللهی" جاودانگی قزوین را مدیون شهروندانش دانسته یادآور شد: زنده یاد اسماعیل خرسند یکی از همان انسان های عاشقی بود که پای در این شهر نهاده و توانست منشاء خدمات بی شمار گردد، امروز خوشحالیم که به همت هنرمندی توانا چون: استاد حسن لطفی توانسته ایم گوشه ای از زندگی و خدمات "مرحوم خرسند" را به تصویر بکشیم.

در پایان این مراسم با حضور: محمد کرم اللهی، عباس قانع، جعفر نصیری شهرکی، محمد ساربان ها، سید عبدالعظیم موسوی با اهدا لوح یادبود از حسن لطفی تجلیل گردید.

گفتنی است: فیلم مستند "خانه روشنان" به ابعاد مختلف شخصیتی زنده یاد "دکتر اسماعیل خرسند" می پردازد . پزشکی که فارغ از زندگی عادی و روزمره ، داوطلبانه به مناطق دور دست شهری و روستایی کشورمان سفر کرده، به مداوا و رسیدگی به امور بیماران جذامی پرداخته است.

در این فیلم تلاش شده تا زوایای کمتر دیده شده زندگی و فعالیت های بشر دوستانه "دکتر خرسند" از زبان خانواده، پزشکان ،فرهنگیان ،هنرمندان و عموم مردم بازگو گردد. "خانه روشنان " در 72 دقیقه توسط "حسن لطفی" نویسندگی و کارگردانی شده است.

 

 

©2019 HozehHonari. All Rights Reserved